دومين همايش ملی بازيافت آب با شعار "بازيافت آب، راهبردی اصولی برای مديريت بحران آب" در تاریخ 6 و 7 بهمن در دانشگاه تهران برگزار شد.

دومين همايش ملي بازيافت آب با عنوان "بازيافت آب، راهبردي اصولي براي مديريت بحران آب" از سلسله همایش‌های طرح کلان ملی "دانش و فناوری بازیافت پساب‌های شهری، صنعتی و کشاورزی" در تاريخ 6 و 7 بهمن ماه سال جاري در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد. این همایش با حضور معاونین محترم وزارت نیرو، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای عالی عتف، معاونين و مديران ارشد دستگاه‌هاي اجرايي و شرکت‌های پتروشيمی و نيز انديشمندان و پژوهشگران و دانشجويان دانشگاه‌ها و مراکز علمی و متخصصان صنعت با همت همكاران طرح کلان ملی بازیافت پسابهای شهری، صنعتی و کشاورزی و پژوهشكده بازيافت آب، غشا و جداسازي زيستي دانشگاه تهران برگزار گردید (آدرس وبگاه: www.waterreuse.ir).

سخنران افتتاحيه این همایش آقای مهندس میدانی معاون محترم آب و آبفا وزارت نیرو و رییس همايش بودند و پس از سخنان ارزشمند ایشان در خصوص ضرورت توجه با مبحث بازیافت آب، و نيز سخنرانی دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای عالی عتف و رییس کمیته راهبری این طرح کلان، میزگردهای تخصصی و چالشی با عناوین:

     1. سرمایه گذاری در حوزه پساب

     2. ضرورت اجرای طرحهای جمع آوری و تصفيه

     3. آیین نامه ها، قوانین و دستورالعمل های استفاده از پساب

     4. مصارف پساب و فناوری های بازیافت آن

با حضور اساتید و صاحبنظران و مدیران سازمانهای متولی از وزارت نیرو، سازمان حفاظت محيط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و شرکتهای آب وفاضلاب، آب منطقه ای و پتروشیمی و شرکتهای مشاور برگزار شد. بعلاوه سخنرانان معاونین محترم وزارت نیرو، دبیر محترم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای عالی عتف، سازمان حفاظت محيط زيست، همکاران موسسه تحقيقات مهندسی جهاد کشاورزی، بهداشت و پیشکسوتان دانشگاه و صنعت، شرکتهای آب و فاضلاب، آب منطقه ای و شرکتهای مشاور مهندسی و سرمايه گذار در این همایش به ارائه دیگاه های خود و تبادل نظر با همکاران در میزگردهای تخصصی پرداختند. برنامه ريزي ميزگردهاي تخصصي هدفمند براي حصول ديدگاه ها و نگرش هاي مدبرانه در راستاي و رفع چالش هاي سرمايه گذاري و توسعه بازيافت اصولی پساب به عنوان منبع پایدار آب (چشم انداز طرح کلان مذکور) از ویژگیهای خاص این همایش بود.

مراسم اختتاميه با سخنرانی آقای مهندس دائمی معاون محترم برنامه ریزی و اقتصاد وزارت نیرو انجام شد و با مدیريت ایشان به جمع بندی دستاوردهای مهم این همایش پرداخته شد و مقرر شد مراتب اجرایی نمودن آنها با همکاری دستگاههای ذیربط از طریق دبیر همایش پیگیری شود. در پایان از پیشکسوتان حوزه بازیافت آب، سخنرانان مدعو و مقالات برتر و حامیان همایش تجلیل گردید. همچنین در مراسم اختتامیه از اولین شماره نشریه " بازیافت آب" توسط آقای مهندس دائمی معاون محترم برنامه ریزی و اقتصاد وزارت نیرو رونمایی شد.

به نقل از دکتر مهرنیا دبیر این همایش، برنامه میزگردهای تخصصی در شرکت فاضلاب تهران و شرکت پتروشیمی مارون در ادامه این همایش در بهمن ماه صورت خواهد گرفت. همچنین جشنواره بازیافت آب: ویژه کودک و نوجوان برای فرهنگ سازی این موضوع از برنامه های جاری این همایش است که آثار متفاوت این عزیزان در موضوع بازچرخانی و بازیافت آب تا روز دوم فروردین 1394 (روز جهانی آب) به دبیرخانه همایش ارسال و در روز 10 اردیبهشت 1394 (روز ملی خلیج فارس) جوایز این جشنواره طی مراسمی ویژه به برگزیدگان اعطا خواهد شد.

JoomShaper